niedziela, 8 grudnia 2013

Sami swoi

Opis: 

Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Kargulów, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Spór trwa o miedzę i krowę Kargula, która weszła Pawlakom w szkodę. Przyczyną kłótni jest ziemia, którą Kargul zaorał o 3 palce za daleko w stronę ziemi Pawlaków, co doprowadziło do rozlewu krwi. Obawiając się kary za pocięcie kosą Kargula, Jan Pawlak emigruje do Stanów. Po latach wraca do Polski, gdzie jego brat Kazimierz z rodziną żyją w zgodzie ze znienawidzonym sąsiadem. Aby uspokoić Johna, Kazimierz opowiada mu historię pogodzenia się rodzin, w tym zaślubin jego syna, Witii i córki Kargula Jadźki.

INNE INFORMACJE:

Gatunek : komedia
Data premiery :15 września 1967
Kraj produkcji :Polska
Język: polski
Czas trwania :78 minut
Reżyseria : Sylwester Chęciński
Scenariusz : Andrzej Mularczyk
Muzyka : Wojciech Kilar
Zdjęcia : Stefan Matyjaszkiewicz
Scenografia : Jan Grandys
Montaż : Janina Niedźwiecka
Produkcja : Stanisław Adler, Stanisław Zylewicz
Kontynuacja : Nie ma mocnych (1974)
Nagrody :Sylwester Chęciński: Złota Kamera (1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1969)

Obsada


    Rodzina Pawlaków:
        Wacław Kowalski - Kazimierz (w retrospektywie także ojciec Kazimierza i Jana)
        Zdzisław Karczewski - Jan 'John' (brat)
        Jerzy Janeczek - Witia (syn)
        Maria Zbyszewska - Mania (żona)
        Natalia Szymańska - Leonia (matka)
        Zygmunt Bielawski - Paweł (syn)

    Rodzina Kargulów:
        Władysław Hańcza - Władysław
        Ilona Kuśmierska - Jadwiga (córka 'Jadźka')
        Halina Buyno-Łoza - Aniela (żona)

    Pozostali:
        Eliasz Oparek-Kuziemski - Kokeszko
        Aleksander Fogiel - sołtys
        Witold Pyrkosz - warszawiak
        Kazimierz Talarczyk - Wieczorek
        Ryszard Kotys - sprzedawca kota
        Andrzej Mrozek - żołnierz radziecki
        Jan Łopuszniak - niemiecki ksiądz
        Elżbieta Jagielska - sprzedawczyni lisów na targu

Ciekawostki:

Sami swoi – komedia Sylwestra Chęcińskiego opowiadająca o ziemiach odzyskanych. Sukces kasowy filmu spowodował powstanie trylogii. Kontynuację stanowią: Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977). Film, początkowo w wersji czarno-białej, został skoloryzowany w 2000 r. przez firmę Dynacs Digital Studios z Hollywood na zlecenie Polsatu. Większość scen kręcono w Dobrzykowicach pod Wrocławiem, gdzie znajdowały się zagrody, a sceny w miasteczku kręcono w Lubomierzu. W miasteczku mieści się muzeum Kargula i Pawlaka.

 Pawlak i Kargul nie są postaciami zupełnie wymyślonymi. Pierwowzorem Pawlaka był Jan Mularczyk ze wsi Tymowa koło Ścinawy. On krzyknął do rodziny "Wysiadamy bo tu nasze ludzie są" gdy zobaczył jadąc pociągiem na Ziemie Odzyskane na łące krasulę Mikołaja Polakowskiego z Boryczówki, sąsiada i krewnego Mularczyków. Jan Mularczyk z Tymowej był stryjem Andrzeja Mularczyka, autora scenariuszy do trylogii o Kargulach i Pawlakach.

Postać Kargula grana przez Władysława Hańczę była postsynchronizowana przez Bolesława Płotnickiego, natomiast postać Jadźki grana przez Ilonę Kuśmierską była postsynchronizowana przez Elżbietę Kępińską. Film dozwolony:

    TVP - dozwolone od 12 lat (wg KRRiT)

    Polsat - dozwolone od 7 lat (wg KRRiT)
    kino - dozwolone od 12 lat (wg KRRiT

Moja opinia: 

Zachęcam do obejrzenia tego filmu, gdyż są tu niespodziewane zwroty akcji. Bohaterowie bardzo dobrze odegrali swoje role. Najbardziej podobała mi się część I i II. I ten zwrot "Kargul podejdź no do płota" na pewno wam wszystkim bardzo dobrze znany. Jeżeli nie obejrzyjcie.

środa, 4 grudnia 2013

Galimatias, czyli kogel-mogel II

Opis:

Kasia i Paweł są już małżeństwem. Oboje stykają się jednak z wieloma zabawnymi problemami. Tym razem, w ramach przysługi, Kasia musi zaopiekować się Piotrusiem i przyjąć jego (i babcię Wolańską) pod swój dach na miesiąc w wakacje. Niestety, termin wizyty zbiega się z wyjazdem za granicę. Kasi pomaga jednak matka, która wmawia ojcu dziewczyny, że Piotruś i babcia Wolańska to letnicy.
Wolańska wyrzuca męża z domu po kolejnych podejrzeniach zdrady. Docent zamieszkuje w domu Zawadów i pracuje nad swą książką. Potem poznaje Paulinę – koleżankę Pawła. Jest nią zauroczony.
a oraz żona wsiadają do auta i ruszają do Warszawy. Kasia dowiaduje się, że jest w ciąży i przyjeżdża z tą radosną informacją do Grabowa. Sama jednak nie jest zadowolona, bo bardzo pragnęła skończyć studia.
Nagle do domu Pawła i Kasi przyjeżdża Wolańska i matka docenta. Są świadkami erotycznej sceny między naukowcem a Pauliną. Wolańska jest zdruzgotana i wygania dziewczynę. Docent, jego mat
ka także Paweł. Wszyscy sobie gratulują i mocno przytulają.
Bohaterowie i obsada

Inne Informacje:

Gatunek : komedia
Data premiery : 20 listopada 1989
Kraj produkcji : Polska
Czas trwania : 93 minuty
Reżyseria : Roman Załuski
Scenariusz : Ilona Łepkowska, Roman Załuski
Główne role: Grażyna Błęcka-Kolska ,Dariusz Siatkowski, Katarzyna Łaniewska, Jerzy Turek,
 Zdzisław Wardejn, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Lorentowicz
Muzyka : Seweryn Krajewski
Zdjęcia : Jacek Mierosławski
Scenografia : Halina Dobrowolska
Montaż : Ewa Pakulska
Produkcja :Studio Filmowe Oko
Poprzednik : Kogel-mogel

W pozostałych rolach

Stanisława Celińska – Goździkowa, sąsiadka Solskich (I i II część) Paweł Nowisz – Goździk, sąsiad Solskich (I i II część) Jerzy Rogalski – Kolasa, niedoszły mąż Kasi (I i II część) Zbigniew Buczkowski – jąkający się reporter (II część) Wiktor Zborowski – naczelnik gminy (I i II część) Ewa Sudakiewicz – Wanda, sekretarka naczelnika (I i II część) Jolanta Nowak-Pun – Paulina, koleżanka Pawła (II część) Krystyna Tkacz – działaczka na wsi (II część) Kazimiera Utrata-Lusztig – działaczka na wsi (II część) Irena Malarczyk – koleżanka babci Wolańskiej (II część) Jolanta Czaplińska – sąsiadka Solskiej (II część) Mieczysław Janowski – celnik sprawdzający samochód Pawła i Kasi na granicy (II część) Elżbieta Jagielska – wiejska kobieta

Ciekawski:

Większość scen nagrywano w miejscowości Nowe Ręczaje k. Wołomina, a filmowe Grabowo to wieś Roszczep. Oglądanie filmu dozwolone od 12 lat (wg KRRiT)
W remizie, gdy babcia Wolańska wygłasza swoje exposé na temat hodowli i karmienia pudli, za jej plecami na ścianie wisi plakat Sonny'ego Crocketta, policjanta z serialu "Policjanci z Miami" (w tej roli Don Johnson) oraz plakat Beatelsów i Elvisa Presley.
Paweł Zawada jeździ samochodem w kolorze zielonym. W jednej z końcowych scen Paweł przyjeżdża takim właśnie autem, lecz z inną tablicą rejestracyjną niż wcześniej. Polski film fabularny, druga część komedii obyczajowej Kogel-mogel. Film reżyserował Roman Załuski, a jego premiera odbyła się 20 listopada 1989 roku.

Moja opinia:

Jest to film bardzo śmieszny. Zachęcam do obejrzenia. Sama oglądałam go bardzo wiele razy.

wtorek, 3 grudnia 2013

Kogel-mogel

Opis: 

  • Katarzyna Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) po egzaminach wstępnych na wydział pedagogiki wraca do rodzinnej wsi. Na miejscu okazuje się, że rodzice (Katarzyna Łaniewska i Jerzy Turek) bez jej wiedzy rozpoczęli przygotowania do zaręczyn z bogatym Staśkiem Kolasą (Jerzy Rogalski). Początkowo dziewczyna nie chce wychodzić za mąż, ale po otrzymaniu mylnej informacji, że nie dostała się na studia, postanawia przyjąć zaręczyny. W przeddzień ślubu przychodzi oficjalnie zawiadomienie o przyjęciu na studia i Katarzyna ucieka z domu. Trafia do Warszawy, gdzie dostaje pracę od jako opiekunka nieznośnego Piotrusia Wolańskiego (Maciej Koterski), z którym ma bardzo dobry kontakt. Tymczasem pani Wolańska (Ewa Kasprzyk) podejrzewa Katarzynę o romans z jej mężem (Zdzisław Wardejn). Od zwolnienia ratuje ją babcia Wolańska (Małgorzata Lorentowicz). Następnie Kasia poznaje przystojnego Pawła (Dariusz Siatkowski), w którym się zakochuje i wyjeżdża do rodzinnej wsi.
  • Obsada

    Grażyna Błęcka-Kolska jako Katarzyna Solska
    Ewa Kasprzyk jako Barbara Wolańska
    Zdzisław Wardejn jako docent Marian Wolański
    Maciej Koterski jako Piotruś Wolański
    Małgorzata Lorentowicz jako Babcia Wolańska
    Jerzy Turek jako Zenon Solski
    Katarzyna Łaniewska jako Solska
    Dariusz Siatkowski jako Paweł Zawada
    Jerzy Rogalski jako "Staszek" Kolasa, narzeczony Katarzyny
    Krystyna Kołodziejczyk jako koleżanka Wolańskiej nr 1
    Halina Bednarz jako koleżanka Wolańskiej nr 2
    Ewa Kania jako koleżanka Wolańskiej nr 3
    Barbara Winiarska jako wynajęta opiekunka do dziecka z wózkiem w Parku Saskim
    Elżbieta Panas jako Wanda, przyjaciółka Katarzyny
    Joanna Kreft-Baka jako koleżanka Katarzyny
    Alicja Migulanka jako Walczakowa, portierka w Domu Studenckim przy Zamenhofa
    Ryszard Kotys jako listonosz

    Kogel-mogel – polski film fabularny z 1988 (dozwolony od lat 12) w reżyserii Romana Załuskiego. Scenariusz stworzył Załuski wraz z Iloną Łepkowską. Rok później powstała kontynuacja pod tytułem Galimatias, czyli kogel-mogel II.

    INNE INFORMACJĘ:

  • Gatunek : komedia obyczajowa
    Data premiery : Polska 15 sierpnia 1988
    Kraj produkcji : Polska
    Język : polski
    Czas trwania : 105 min.
    Reżyseria : Roman Załuski
    Scenariusz : Roman Załuski, Ilona Łepkowska
    Główne role :
    Grażyna Błęcka-Kolska
    Zdzisław Wardejn
    Ewa Kasprzyk
    Muzyka : Seweryn Krajewski
    Zdjęcia : Jacek Mierosławski
    Scenografia : Barbara Komosińska, Piotr Tański
    Kostiumy : Iwona Szymańska
    Montaż : Roman Kolski, Ewa Pakulska
    Produkcja : Studio Filmowe Oko
    Kontynuacja : Galimatias, czyli kogel-mogel II

Sprawa się rypła

Opis: 

Prawie stuletnia babka Plackowa umiera. Po pogrzebie rodzinę Placków odwiedza urzędniczka z prezentami dla jubilatki. Głowa rodziny, Ludwik, nieobecność nestorki tłumaczy pobytem w kościele i sam odbiera prezenty. Kilka dni później naczelnik gminy przesyła Ludwikowi tekst wywiadu, który babka Plackowa będzie musiała powiedzieć dziennikarzom spodziewanym w niedługim czasie. Sytuację ratuje brat Placka – rodzina postanawia go przebrać za babcię.


INNE INFORMACJE:

Gatunek: komedia obyczajowa
Rok produkcji :1984
Data premiery :19 sierpnia 1985
Kraj produkcji : Polska
Język : polski
Czas trwania : 84 min.
Reżyseria : Janusz Kidawa
Scenariusz : Janusz Kidawa
Zdjęcia : Henryk Janas
Scenografia : Wojciech Majda
Kostiumy : Barbara Tańska
Montaż : Agnieszka Bojanowska
Produkcja : Zespół Filmowy Iluzjon

Obsada aktorska: 

Franciszek Pieczka – Ludwik Placek
Anna Miesiączek – Plackowa
Roch Sygitowicz – Józek, syn Placka
Wawrzyn Pytlarz – Jontek, brat Placka
Justyna Pilarz – Helka, córka Placka
Jerzy Korcz – Kadela, sąsiad Placków
Liliana Czarska – Kadelowa
Janusz Paździorko – syn Kadeli
Marian Dziędziel – Ignac
Paweł Unrug – lekarz pogotowia

CIEKAWOSTKI

polska komedia obyczajowa z 1984 roku na podstawie sztuki Ryszarda Latki „Tato, tato, sprawa się rypła”. Większość zdjęć do filmu powstało w beskidzkich wsiach: Sopotnia Mała, Ujsoły , Rycerka Dolna i Rajcza

Moja opinia:

Jeżeli checie dowiedzieć się co wydarzy się na końcu filmu, obejrzyjcie go. Serdecznie zapraszam i polecam bo warto.