sobota, 30 listopada 2013

Konopielka

OPIS:

Akcja filmu rozgrywa się w czasach PRL-u, w podlaskiej wsi Taplary, której mieszkańcy odseparowani od świata bagnem, toczą spokojne, zabobonne życie z dala od cywilizacji i zgiełku, wyznacznikiem czasu jest tutaj przyroda i nikt z nich nigdy nie słyszał o takich dobrodziejstwach postępu jak np. radio. Któregoś dnia we wsi pojawiają się przedstawiciele z powiatu i nauczycielka, którzy chcą tutaj założyć elektryczność i otworzyć szkołę. Taplarczycy nie są jednak z tego zadowoleni...

INFORMACJE:

Gatunek: dramat
Data premiery :13 września 1982
Kraj produkcji : Polska
Język : polski
Czas trwania : 88 min.
Reżyseria :Witold Leszczyński
Scenariusz : Witold Leszczyński
Muzyka : Wojciech Karolak

Zdjęcia: Zbigniew Napiórkowski

Wytwórnia : ZF Perspektywa
Scenografia : Maciej Maria Putowski

Obsada

Krzysztof Majchrzak - Kaziuk Bartoszewicz Anna Seniuk - Handzia, żona Kaziuka Joanna Sienkiewicz - Nauczycielka Jola Tomasz Jarosiński - Ziutek Jerzy Block - Józef, ojciec Kaziuka Franciszek Pieczka - Dziad oraz Bóg Jan Paweł Kruk - Dunaj Tadeusz Wojtych - Domin Wojciech Zagórski - Szymon Kuśtyk Marek Siudym - Michał, brat Kaziuka Anna Milewska - Matka Boska w śnie Kaziuka Jan Jurewicz - Filip Pierdun Aleksander Fogiel - Wójt Arkadiusz Bazak - Delegat z powiatu Marek Kępiński - Geodeta Jacek Kałucki - Zbyszek, pomocnik geodety, kochanek Joli Zbigniew Kaczmarek - Kozak Sylwester Maciejewski - Żołnierz w motorówce

CIEKAWOSTKI:

polski film obyczajowy, komedia z 1981 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, na podstawie jego własnego scenariusza, adaptacja powieści Edwarda Redlińskiego pod tym samym tytułem. Aby uniknąć wrażenia wiejskiej sielanki reżyser zdecydował się na czarno-białe zdjęcia.

Moja opinia: 

Polecam, aby go obejrzeć. Ukazuje on życie prostych ludzi na wsi, gdzie wiodą spokojne życie do czasu. Jeżeli chcecie wiedzieć co się wydarzy zapraszam do obejrzenia.

czwartek, 28 listopada 2013

Znachor

OPIS:

Żona znanego chirurga, profesora Wilczura ucieka z kochankiem, zabierając ze sobą ich kilkuletnią córeczkę Marysię. Załamany doktor, włócząc się po mieście trafia do podrzędnego szynku, gdzie zostaje ograbiony i pobity, na skutek czego traci pamięć. Nie pamiętając kim jest po kilkunastu latach włóczęgi zamieszkuje na wsi u młynarza. Z czasem zyskuje sławę jako znakomity znachor.

INNE INFORMACJĘ:

Gatunek: dramat Data premiery: 16 września 1937 Kraj produkcji : Polska Język : polski Reżyseria: Michał Waszyński Scenariusz :Anatol Stern Główne role Kazimierz Junosza-Stępowski, Elżbieta Barszczewska, Witold Zacharewicz Muzyka:Henryk Wars Zdjęcia: Albert Wywerka Scenografia : Jacek Rotmil,Stefan NorrisProdukcja : Feniks Kontynuacja : Profesor Wilczur

OBSADA:

Kazimierz Junosza-Stępowski - profesor Rafał Wilczur Elżbieta Barszczewska - Beata, żona profesora Wilczura oraz Marysia Wilczurówna Witold Zacharewicz - Leszek Czyński Mieczysława Ćwiklińska - Szkopkowa Józef Węgrzyn - doktor Dobraniecki Wojciech Brydziński - ojciec Leszka Wanda Jarszewska - matka Leszka Romuald Gierasieński - bileter Franek Marian Wyrzykowski - leśniczy Janek, ukochany Beaty Stefan Hnydziński - Woydyłło Hanna Różańska - aptekarzowa Stanisław Grolicki - młynarz Prokop Włodzimierz Łoziński - Wasyl, syn Prokopa Helena Zarembina - Michalesia Tadeusz Frenkiel - doktor Pawlicki Helena Buczyńska - córka Prokopa Halina Marska - Olga, synowa Prokopa Jacek Woszczerowicz - Jemioł Michał Halicz - drab Ryszard Misiewicz - aptekarz Julian Krzewiński - prezes sądu apelacyjnego Józef Maliszewski - obrońca Artur Socha - prokurator Zygmunt Biesiadecki - włóczęga Tadeusz Mergel Mieczysław Borowy Irena Grywiczówna Eugeniusz Koszutski - wodzirej Jerzy Sulima-Jaszczołt Franciszek Dominiak Jerzy Rygier Stanisław Jaworski - nie występuje w czołówce Stanisław Woliński - parobek młynarza (nie występuje w czołówce)

Ciekawostki:

polski film fabularny z 1937 roku. Adaptacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Znachor okazał się sukcesem kasowym w okresie międzywojennym. W 1938 roku nakręcono drugą część pod tytułem Profesor Wilczur, a w 1939 roku część trzecią Testament profesora Wilczura. Za najwybitniejszy walor filmu uznano próbę poruszenia na ekranie problemu etyki lekarskiej oraz tytułową kreację doskonałego aktora teatralnego i filmowego Kazimierza Junoszy-Stępowskiego.

Moja opinia:

Jest to film bardzo ciekawy pełen zatrzymujących wdech akcji. Obejrzyjcie go a przekonacie się.

czwartek, 21 listopada 2013

Uprowadzenie Agaty

OPIS:

 Cygan postanawia uciec z więzienia, choć za tydzień ma wyjść na wolność. Zaskoczonym współwięźniom tłumaczy, że nie może stracić tego tygodnia, bo może się on okazać najlepszym w jego życiu. Poza tym jest wiosna i on się zakochał, chociaż jeszcze nie wie w kim. Tymczasem Agata, córka ważnego polityka, po raz pierwszy w życiu wyrusza na wakacje bez rodziców. Wybiera się z dwoma kolegami ich luksusowym samochodem. Cygan i Agata poznają się na stacji benzynowej. Zakochują się w sobie z wzajemnością, jednak rodzice dziewczyny nie zgadzają się na ten związek. Robią wszystko, żeby młodzi nie mogli być ze sobą razem. Dziewczyna ląduje w zakładzie psychiatrycznym, a chłopak jest ścigany przez policję. Wszystko to sprawia, że Agata i Cygan postanawiają razem uciec, ukryć się przed rodzicami dziewczyny i wziąć cygański ślub. Historia kończy się tragicznie.

INFORMACJĘ:

Gatunek:melodramat, komedia
Data premiery : 20 sierpnia 1993
Kraj produkcji : Polska
Język :polski
Czas trwania: 76 min.
Reżyseria :Marek Piwowski
Scenariusz : Marek Piwowski
Muzyka: Seweryn Krajewski
Zdjęcia:Andrzej Jaroszewicz
Scenografia :Andrzej Przedworski
Kostiumy :Małgorzata Stefaniak
Produkcja :Heritage Film i spółka Tor International

OBSADA:

Karolina Rosińska - jako Agata
Sławomir Federowicz - jako Cygan
Jerzy Stuhr - jako Ojciec Agaty
Pola Raksa - jako Matka Agaty
Jacek Braciak - jako były narzeczony Agaty – Oskar
Grzegorz Kowalczyk - jako Winicjusz
Janusz Rewiński - jako ojciec Oskara
 Marek Piwowski - jako ojciec Cygana
 Zbigniew Buczkowski - jako policjant
Cezary Pazura - jako policjant, któremu skradziono motor
Wojciech Mann - jako dowódca strajkujących policjantów
Krzysztof Materna - jako lekarz psychiatra
Tomasz Sapryk - jako kolega Cygana z celi
Artur Pontek - jako rudy filmowiec
Tadeusz Hanusek - jako spowiednik Agaty
Katarzyna Butowtt - jako żona wiceministra

CIEKAWOSTKI:

Uprowadzenie Agaty – polski film fabularny z 1993 roku w reżyserii Marka Piwowskiego.

Fabuła filmu nawiązuje do historii Macieja Malisiewicza i Moniki, córki Andrzeja Kerna, ówczesnego wicemarszałka Sejmu.

 Film opisywano jako oparty na historii córki marszałka Andrzeja Kerna. Ze względu na przerysowanie negatywnej roli ojca w filmie część mediów sugerowała, że nakręcony w ciągu trzech miesięcy film został stworzony przez Piwowskiego na polityczne zamówienie w ramach kampanii propagandowej nakierowanej na dyskredytację Kerna.

MOJA OPINIA:

 Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak kończy się ten film zachęcam do obejrzenia. Jest on bardzo wzruszający i myślę że wiele osób na pewno już go widziało, więc mogą powiedzieć o nim to samo. 

wtorek, 19 listopada 2013

Jak rozpętałem drugą wojnę światową




Opis


Film składa się z trzech części. Cz.I - Franek po lepszej imprezie budząc się w pociągu,
przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Tym "drobnym wypadkiem" zaczyna się zwariowana komedia, której akcja rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franuś swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego (świetny Rudzki), doprowadza do kilku buntów, m.in. w Legii Cudzoziemskiej, w armii włoskiej (po zdobyciu ważnego strategicznie obiektu wojskowego). W końcu jednak wygrywa rozpętaną przez siebie wojnę i zdobywa śliczną, choć dość energiczną (lubi używać pałki) dziewczynę (Jędryka).

Informację:

Rok produkcji: 1969
Gatunek komediowy, wojenny, przygodowy
Data premiery Polska 2 kwietnia 1970
Kraj produkcji Polska 
Język polski oraz niemiecki, francuski, włoski, angielski, serbsko-chorwacki, rosyjski
Czas trwania 224 min
Reżyseria Tadeusz Chmielewski
Scenariusz Tadeusz Chmielewski na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego "Przygody kanoniera Dolasa"
Muzyka : Jerzy Matuszkiewicz
Zdjęcia : Jerzy Stawicki
Scenografia : Bolesław Kamykowski
Kostiumy : Marta Kobierska, Lidia Rzeszewska
Montaż Janina Niedźwiecka
Produkcja Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe" (kierow. prod. Ludgierd Romanis)
Nagrody Lubuskie Lato Filmowe Łagów 1970 – nagroda publiczności

Ciekawostki:

Film składa się z trzech części: Ucieczka (86 min), Za bronią (72 min) i Wśród swoich (73 min).

Oryginalnie film został zrealizowany jako czarno-biała produkcja. W 2000 roku firma Dynacs Digital Studios z Hollywood, na zlecenie Studia Filmowego Oko oraz telewizji Polsat, stworzyła kolorową wersję stosując cyfrową obróbkę.

Opis fabuły:

Film opowiada o przygodach polskiego żołnierza Franciszka Dolasa, któremu na skutek komicznych zbiegów okoliczności wydaje się, że to przez niego wybuchła II wojna światowa. Pragnąc się za wszelką cenę zrehabilitować, pakuje się coraz to w nowe tarapaty. Rzucany przez los na różne fronty wojny (Jugosławia, Morze Śródziemne, Afryka, Włochy), wraca w końcu do Polski.

Wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale wplątuje się w coraz bardziej niesamowite tarapaty. 31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w plutonie mającym wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo strzela. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm razi obozowych konspiratorów.

Obsada:

    Marian Kociniak - Franek Dolas
    Leonard Pietraszak - lotnik w stalagu
    Stanisław Milski - niemiecki generał
    Kazimierz Talarczyk - Woydyłło
    Jerzy Block - zawiadowca
    Wirgiliusz Gryń - Józek Kryska
    Andrzej Gawroński - Helmut, gestapowiec
    Emil Karewicz - oficer gestapo
    Henryk Łapiński - Władzio Wachocki
    Andrzej Herder - Hans, gestapowiec
    Leon Pietraszkiewicz - Herbert Gulke
    Jerzy Rogalski - chłop Jędrzej Grzyb
    Mirosław Szonert - żandarm
    Mieczysław Stoor - gestapowiec
    Jarosław Skulski - pułkownik w polskiej ambasadzie w Belgradzie
    Tomasz Zaliwski - jugosłowiański oficer
    Elżbieta Starostecka - śpiewaczka w tawernie
    Jerzy Moes - porucznik Regulski
    Andrzej Krasicki - kapitan francuskiego statku
    Wojciech Zagórski - Turek werbujący na niemiecki statek
    Janina Borońska - Elżbieta
    Ludwik Benoit - karczmarz
    Janusz Kłosiński - karczmarz
    Jan Paweł Kruk - marynarz
    Zdzisław Kuźniar - Dino Stojadinović (kapitan jugosłowiańskiego statku)
    Józef Łodyński - palacz na jugosłowiańskim statku
    Krystyna Borowicz - szefowa burdelu
    Piotr Fronczewski - włoski żołnierz
    Wacław Kowalski - Kiedros, sierżant Legii Cudzoziemskiej
    Jan Świderski - kapitan Legii Cudzoziemskiej Letoux
    Leonard Andrzejewski - żołnierz Legii Cudzoziemskiej
    Kazimierz Rudzki - kapitan Ralf Peacoock
    Lech Ordon - sierżant Hopkins
    Zdzisław Maklakiewicz - żołnierz włoski
    Jerzy Duszyński - żołnierz włoski
    Marian Rułka - żołnierz brytyjski
    Joanna Jędryka - Teresa
    Małgorzata Pritulak - Mirella
    Kazimierz Fabisiak - ojciec Dominik, przeor klasztoru
    Konrad Morawski - Matula
    Zygmunt Zintel - ojciec Sebastian
    Halina Buyno-Łoza - Jóźwia

Moja opinia: 

Jest to film, który dostarcza dużo emocji. Zachęcam do obejrzenia go wspólnie z rodziną. Dostarczy wam dużo śmiechu ale także będą tu elementy krytyczne. Ale najlepiej sami sprawdźcie, a przekonacie się.


wtorek, 5 listopada 2013

Parę słów o mnie

Witam wszystkich Bloggerów

Nazywam się Marta i dopiero co zaczynam swoje spotkanie z blogiem.
Będę w nim zamieszczała opisy starych filmów oraz ich zdjęcia.
Mogę również wstawiać moją opinię o nich.
Filmy najczęściej będą czarno-białe.


Miłego czytania.